Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » To już koniec projektu "Młodzieżowe inspiracje", ale nie koniec inicjatywy malanowskiej młodzieży

To już koniec projektu "Młodzieżowe inspiracje", ale nie koniec inicjatywy malanowskiej młodzieży

To już koniec projektu "Młodzieżowe inspiracje", ale nie koniec inicjatywy malanowskiej młodzieży

10 młodych osób, 50 godzin spędzonych w trakcie warsztatów i obozu coachingowego, jeśli dodamy do tego szczyptę młodzieńczej fantazji i odwagi, to otrzymamy przepis na sukces. Sukces przez duże S. Sukces, który osiągnęła grupa malanowskiej młodzieży biorącej udział w projekcie „Młodzieżowe Inspiracje” dofinansowanym z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Inicjatorem projektu było Towarzystwo Samorządowe z Konina, a jego celem wzrost uczestnictwa młodzieży w lokalnym życiu publicznym.

W czwartkowe popołudnie 16.11 uczestnicy projektu zaprosili gości i mieszkańców do sali obrad Urzędu Gminy w Malanowie na spotkanie podsumowujące projekt. Wśród gości nie zabrakło władz samorządowych, oświatowych, radnych gminnych i powiatowych, rodziców jak i samej młodzieży. Atmosfera na sali nie przypominała bynajmniej tej za oknem. Już na początku młodzież zaintrygowała wszystkich zebranych i jednocześnie zmusiła do pobudzenia szarych komórek proponując zabawę „gdzie jest mucha”. Młodzież udowodniła w ten sposób, że projekty, a zwłaszcza podsumowania wcale nie są nudne. Po niebanalnym wstępie uczestnicy, zapoznali się z przebiegiem projektu. Pokaz slajdów połączony z komentarzem uczestników projektu był doskonałą formą przekazu, który trafił do wszystkich zgromadzonych.

Projekt rozpoczął się w czerwcu br. warsztatami w czasie których młodzież starała się dowiedzieć jak najwięcej o sobie nawzajem. Był to czas poświęcony budowaniu wspólnych relacji, pracy w zespole, poznawania swoich pasji i umiejętności. Młodzi mówili o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Próbowali wystąpień przed grupą oraz pokonywali własną nieśmiałość. Pojawiały się pierwsze pomysły na zagospodarowanie naszej miejscowości .

Kulminacyjnym i przełomowym momentem dla całego projektu był letni obóz coachingowy na Mazurach. To właśnie podczas wakacyjnych spotkań młodzież określiła swoje wartości, potrzeby i zasoby, a w oparciu o swoje możliwości podjęła decyzję o realizacji dwóch inicjatyw.

Jedną z nich była inicjatywa „Nasz lepszy park”, którą młodzież chciała zwrócić uwagę na konieczność odnowienia malanowskiego parku (więcej o tej inicjatywie: http://rrss.malanow.pl/aktualnosci/malanowska-mlodziez-inspiruje-do-dzialania).

Drugą inicjatywę stanowił pomysł na utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy. Podczas spotkania przedstawiciele młodzieży na ręce Wójta oraz Przewodniczącego Rady Gminy złożyli formalny wniosek o powołanie Młodzieżowej Rady Gminy w Malanowie w którym podkreślili, że „utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy pozwoli środowisku młodzieży uczestniczyć w pełni w życiu publicznym i decyzyjnym lokalnego środowiska. Jak również powstaną warunki do długotrwałej współpracy młodzieży z samorządem lokalnym.”

Wójt oraz Przewodniczący jednomyślnie pochwalili inicjatywę młodych osób. Wójt zwrócił uwagę na fakt, że wniosek jest dziełem młodzieży a nie tylko kaprysem dorosłych. Jak powiedział „Najgorsze co moglibyśmy zrobić w kwestii utworzenia Młodzieżowej Rady to powołać ją w administracyjny sposób, bez konsultowania tego ze środowiskiem młodzieży”.

W czasie debaty był też czas, kiedy to dorośli mogli zadeklarować swoje wsparcie dla działań, które wypracowała dotychczas młodzież. Przedstawiciele samorządu i szkół zgodnie zadeklarowali swoją pomoc przy realizacji ww. przedsięwzięć. Jeżeli tylko uda się je spełnić, osiągnięty przez młodzież sukces może być jeszcze bardziej spektakularny.

Jak mówi polskie przysłowie wszystko co dobre szybko się kończy. Koniec projektu był okazją do wyrażenia podziękowań wszystkim którzy byli aktywnie zaangażowani w przygotowanie i jego realizację. Prezes Towarzystwa Samorządowego – Ireneusz Niewiarowski wraz z Wójtem Gminy – Sławomirem Prentczyńskim wręczyli uczestnikom certyfikaty oraz drobne upominki. Był też czas na pamiątkowe zdjęcia.

Projekt „Młodzieżowe Inspiracje” dobiegł końca, a efekt, który przyniósł przerósł początkowe oczekiwania. Być może uda się pozostawić trwały ślad w postaci MRG. Na spotkaniu było też widać, że projekt zainteresował żywo inne młody osoby, tak więc „Młodzieżowe Inspiracje” stał się inspiracją w pełnym tego słowa znaczeniu.

Wielkie rzeczy –rodzą się w bólach. Tak było również podczas tego projektu. Wypracowane inicjatywy nie były dziełem przypadku, ani nie przyszły ot tak po prostu. 10 uczestników pokazała, że wielkie rzeczy są możliwe o ile tylko „chce nam się chcieć”, o ile potrafimy połączyć swoje siły, zarazić optymizmem, jeśli chcemy zrobić coś dobrego nie oglądając się na innych.

Na pytanie skierowane do młodzieży: Czy jest dumna z tego co udało jej się osiągnąć? Odpowiedź brzmiała: TAK. Dziś dumna z nich może być cała malanowska społeczność, wiedząc że ma w swoich szeregach młodych ludzi, którzy chcą zmieniać otoczenie na lepsze.

PS. W projekcie udział wzięli: Dobrosława Dembińska, Sebastian Dzięciątkowski, Nikola Harasna, Damian Jasiak, Natalia Kapusta, Mateusz Maćczak, Milena Malesza, Jakub Nowak, Julia Piekarczyk, Monika Przybył

Opiekunami byli: Krystyna Nykiel, Sebastian Płóciennik, Dawid Misiek.

Trenerem grupy była Marta Dobrzyniak.

 

GALERIA

DM


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności